امروز:
شنبه پنجم دلو (بهمن) ۱۳۹۸
|
29 جمادي الأول 1441
|
Sat 25 Jan 2020

monogaraph

نام كتاب: راهنمای نگارش مونوگراف
نوسنده: حیات‌الله ناطقی
ناشر: دانشكده اقتصاد مؤسسه تحصیلات عالی كاتب

مقدمه‌ی كتاب
نوشته‌ی حاضر جهت راهنمایی دانشجویانی كه در صدد نگارش مونوگراف هستند تهیه شده است. در این نوشته سعی شده كه در ضمن رعایت اختصار، نكات مهمی‌كه در نگارش مونوگراف نیاز است توضیح داده شود.

اگر مراحل شكل‌گیری یك تحقیق به سه مرحله خلاصه شود این سه مرحله: «طرح مسئله»، «تتبع» و «نگارش» خواهد بود. طرح مسئله شامل انتخاب موضوع، مطالعات ابتدایی و تدوین طرح تحقیق است. تتبع تمامی فعالیت‌های مربوط به منبع‌شناسی، مطالعه‌ی منابع و نوت‌برداری را شامل می‌شود. در مرحله‌ی نگارش، محقق پس از آنالیز مطالب جمع‌آوری شده به نگارش تحقیق می‌پردازد.

از مراحل یاد‌شده، فرض این نوشتار این است كه دانشجو موضوع را انتخاب نموده و جوانب آن را نیز سنجیده و برای نوشتن طرح تحقیق نیاز به كمك دارد. بنابراین اولین چیزی كه این نوشتار در صدد آموزش آن می‌باشد طرح تحقیق است.

دومین چیزی كه باعث سردرگمی یك دانشجو می‌شود استندرد پایان‌نامه نویسی است. در این نوشتار بیان‌ خواهد شد كه یك پایان‌نامه باید متشكل از چه اجزایی باشد و این اجزا چه شرایطی باید داشته‌باشد. نكات مربوط به صفحه‌آرایی و انتخاب فونت مناسب برای عناصر مختلف پایان‌نامه نیز در این نوشتار توضیح داده شده است.

علاوه بر آنچه گفته شد، پركاربرد‌ترین علائم نگارشی و موارد كاربرد آن‌ها نیز بیان شده است.

از مراحل سه‌گانه‌ی تحقیق كه نام بردیم در این نوشتار از مرحله‌ی میانی (= تتبع) سخن جدی به میان نیامده است. علت این امر دو چیز است:

الف) اختصاری بودن این نوشتار: پرداختن به راهكارهای تتبع، نیازمند پرداختن به مباحث بیشتری است كه این نوشته‌ی مختصر جای مناسبی برای آن نیست. در فرصت‌های آینده و در نوشته‌های مفصل‌تر به این امر نیز خواهیم پرداخت.

ب) از آنجا كه تتبع و راهكارهای آن به راهنمای محتوایی بیشتر نیازمند است تا راهنمای شكلی، حضور استاد راهنمای پایان‌نامه‌ها گرچه از راهنمای شكلی صد در صد بی‌نیاز نمی‌كند ولی تا حدودی این مشكلات را كمرنگ می‌سازد. البته اگر اساتید راهنما خود در روش نگارش نیز تخصص داشته باشد در آن صورت دانشجو مشكلی احساس نخواهد كرد.

در این نوشتار علاوه بر مطالب فوق، مطالبی در خصوص شیوه‌ی آنالیز اطلاعات نیز ذكر شده است. تصور می‌شود اگر دانشجو از پیشنهاد این نوشتار در خصوص آنالیز اطلاعات استفاده كند در هنگام نگارش پایان‌نامه مشكل كمتری را تجربه خواهد كرد.

این نوشته در كنار اطلاعاتی كه دانشجویان در كلاس‌های روش تحقیق آموخته‌اند راهنمای مناسبی جهت نگارش پایان‌نامه‌ها خواهد بود.

در اخیر از همكاران عزیزم آقایان: استاد علی‌نقی عرفانی ریاست محترم دانشكده‌ی اقتصاد و جناب استاد نصرالله انصاری كه بدون همكاری آن‌ها این نوشتار به آخر نمی رسید و همین طور از دوست عزیزم جناب استاد محمد شفق خواتی كه جزوه‌ی درسی ایشان تأثیر ملموس در شكل‌گیری این نوشتار داشته است، تقدیر و تشكر می‌كنم.

عناوين مطالب كتاب

مقدمه
طرح تحقیق
1. تبیین موضوع
2. اهمیت و ضرورت تحقیق
3. پیشینه‌ی تحقیق
4. سؤال یا سؤال‌های تحقیق
5. فرضیه یا فرضیههای تحقیق
6. چارچوب نظری تحقیق
7. روش تحقیق
8. توضیح مفاهیم کلیدی
9. سازماندهی (چارت) تحقیق
10. منابع تحقیق
آنالیز اطلاعات
کاربرد سازماندهی (چارت) تحقیق
جرقههای ذهنی
نکاتی در مورد نوآوری تحقیق
اجزای پایان‌نامه
1. جلد پایان‌نامه
2. صفحه بسم الله
3. صفحه‌ی عنوان
4. صفحه تقدیم و اهدا
5. صفحه‌ی تقدیر و تشکر
6. صفحه‌ی تأییدیه
7. چکیده
8. فهرست مطالب
9. بدنه‌ی پایان‌نامه
10. پیوست‌ها (ضمایم)
11. فهرست منابع
12. ارجاعات و پاورقی‌ها
علائم نگارشی
نقطه «.»:
ویرگول یا کامه «،»
نقطه‌ویرگول یا سیمیکالن«؛»
علامت سؤال «؟»
نشانه عاطفه (علامت تعجب): «!»
خط تیره‌ی کوتاه: «-»
خط تیره‌ی بلند
دو هلال یا قوس «()»
یک هلال: «)»
قلاب «[]»
گیومه: «»
خط مورب «/»
پیکان یا جهت نما 
آکلاد: «{}»
تنظیم ظاهر پایان‌نامه
تایپ و فارسی‌نویسی
فونت‌های مورد نیاز در یک پایان نامه
صفحه‌آرایی پایان‌نامه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوين مرتبط